Քաղաքաշինական կայուն զարգացումը Հարավային Կովկասում
2012 թվականի ապրիլի 3-4-ը Վրաստանում կայացել է «Քաղաքաշինական կայուն զարգացումը Հարավային Կովկասում» խորագրով կոնֆերանս:Կոնֆերանսին մասնակցել են Հարավային Կովկասի երկրների, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Ֆրանսիայի եւ այլ երկրների մասնագետներ ու փորձագետներ:
Նոր բնակարաններ կարիքավորներին
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը մշակել եւ ՀՀ կառավարություն է ներկայացրել որոշման նախագիծ, որը կարգավորում է Արմավիր քաղաքի Շահումյան փողոցի թիվ 11 եւ 13 բնակելի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման հարցը:
Գործակցություն ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ
Բնակարանային տնտեսության եւ հողերի կառավարման բյուրոյի 2009 թվականի դեկտեմբերի 21-ի նիստը քննարկել եւ կարեւոր է համարել մատչելի, անվտանգ եւ էկոլոգիապես ապահով բնակարանների զարգացման քաղաքականության բարելավման անհրաժեշտությունը ՄԱԿ-ի Եվրոպական Տնտեսական Հանձնաժողովի <ԵՏՀ> տարածաշրջանում:
Մշակվում են համայնքների գլխավոր հատակագծերը
2012 թվականի փետրվարի 27-ին նախարար Վարդան Վարդանյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ համայնքների /բնակավայրերի/ քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը: Նիստի օրակարգում ընդգրկված է եղել ՀՀ գյուղական եւ քաղաքային համայնքների պարզեցված գլխավոր հատակագծերի նախագծերի քննարկումը:
Բազմաբնակարան շենքերի սեյսմամեկուսացումը արդիական է
2012 թվականի փետրվարի 17-ին նախարար Վարդան Վարդանյանի գլխավորությամբ կայացել է գիտատեխնիկական խորհրդի նիստ:Նիստին մասնակցել են ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության ինժեներատեխնիկական աշխատանքների եւ տեխնիկական նորմավորման մեթոդաբանության վարչության պետ Լ. Քոսյանը
Ասիական Զարգացման Բանկը առաջիկա 10 տարում Հայաստանում կներդնի 103 մլն դոլար
2012 թվականի փետրվարի 13-ին ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը ընդունել է Ասիական Զարգացման Բանկի ներկայացուցիչներին, որոնք ժամանել են <<Հայաստանում կոշտ թափոնների կառավարման բարելավմանն ուղղված ներդրումային ծրագրի>> իրականացման համար: